Tribina: Svjedočenje preživjelog - stradanja u Vukovaru i na Ovčari

Autor: Administrator , 15. 11. 2018.

U našoj je školi 12. studenog 2018., a povodom obilježavanja sjećanja na žrtvu hrvatskoga herojskog grada Vukovara, gostovao Vilim Karlović, jedan od preživjelih s Ovčare, stratišta na kojemu su pogubljeni mnogi hrvatski branitelji, ranjenici i civili. Svjedočio je svoje ratno iskustvo zanimljivo i dinamično pričajući o svojim mladim danima kada je, kao 20-godišnjak, tek oženjen, s jednim rođenim sinom i drugim na putu, i s potrebom da kao aktivni sportaš s vrhunskim rezultatima u full contactu pomogne svojoj domovini, odlučio pristupiti budućim Tigrovima u borbi protiv srpskih agresora. Tako je započeo ratni put ovog običnog dečka iz Folnegovićevog naselja koji je, s još desetoricom iz kvarta, prošao sva hrvatska ratišta, nakon rata postavši profesionalni vojnik koji je ostvario zavidne rezultate i uspjehe, i koji je pripremao ostale hrvatske vojnike za mirovne misije u Afganistanu. Dobitnik je najviših državnih odlikovanja i nagrada za doprinos obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti RH u Domovinskome ratu.

Vilim Karlović svjedočio je o svome zarobljavanju nakon pada Vukovara i o torturi koju je prošao na Ovčari i Veleprometu, a kasnije i u logoru Sremska Mitrovica, nakon čega je razmijenjen. Svoju „herojsku“ epizodu tu nije završio. Pričao je o svome moralnome padu, iskušenjima kojima je bio izložen nakon rata kada je, nastojeći održati svoj posao i malu građevinsku tvrtku, prošao novi pakao: kamatarenje, prijetnje obitelji i, naposljetku, ubojstvo koje je počinio i zbog kojega je, izdržavajući kaznu u zatvoru, ponovno otkrio smisao svoga postojanja: nije odabran da preživi Ovčaru zbog onoga što je bio, nego zbog onoga što je postao – svjedok strašnih vremena hrvatske povijesti i svjedok postojanja Gospodina koji svime i svima ravna, pa je tako Njegova milost da je Vilim preživio pakao na zemlji, i da je naša Domovina Hrvatska, natopljena krvlju naših mučenika, dočekala svoju slobodu pobijedivši Zlo i Zloga.

Danas je Vilim otac šestorice sinova, neumorni širitelj Istine, i „apostol“ koji svjedoči o svojim moralnim dvojbama, padovima i uzletima, i koji kršćanskom porukom, oslobođen svake gorčine, poziva na oprost i mir.

U prepunoj učionici informatike naši su ga učenici slušali bez daha, svjesni da su, i Vilimovom zaslugom, građani slobodne, neovisne i suverene Republike Hrvatske koju su stoljećima sanjali mnogi naraštaji, a oni su je dobili na dar.

Hvala Vilimu, „ratniku Svjetla“, hvala svima koji su dali život za našu Domovinu, i hvala našem herojskom Vukovaru koji je, nevidljivim bedemima sazidanim od žrtve, hrabrosti i ljubavi, zaustavio Zlo.

Ivana Babić. prof.

Izvor: Ivana Babić, prof.