Zlata Praha - vikend predaha i uzdaha

Autor: Maja Sečić-Kopinč, 12. 6. 2019.

Početkom lipnja (1. – 3. 6.) učenici drugih razreda naše voljene gimnazije imali su priliku posvjedočiti raznovrsnim čarima Češke Republike. Tako su nakratko predahnuli od školskih obveza prije velikog finala i (jedno)glasno uzdahnuli očarani ovom bajkovitom prijestolnicom.

Nakon moravskoga Brna koji nas je očarao svojom starinskom arhitekturom te brojnim povijesnim zanimljivostima, požurili smo u susret češkoj prijestolnici – Zlatnome Pragu. Šetajući ulicama ovog očuvanog srednjovjekovnog grada učenici su mogli pobliže upoznati bogatstvo češke povijesti. Prošetali su se Karlovim mostom, hodnicima Praškog dvorca, razgledali impresivne vitraje katedrale sv. Vida, doznali štogod o Franzu Kafki... Neizbježan dio češke turističke razglednice svakako je posjet pivnici Staropramen gdje su i naši učenici imali priliku degustirati (dakako bezalkoholno) pivo. Ploveći u suton, večer im je upotpunjena krstarenjem po Vltavi u ritmu taktova istoimene skladbe slavnog Bedřicha Smetane. Zadnji dan posjetili smo manje poznatu, no ne i manje čudesnu Kutnu Horu, prekrasan rudarski gradić pod zaštitom UNESCO-a.

Iz kratkoga posjeta ovom znamenitom europskom žarištu kulture, učenici su se vratili puni dojmova i uspomena koje će čuvati i dugo nakon srednjoškolskih dana.

Antonia Kelava, 2.d