Kestenijada u Hrvatskoj Kostajnici

Autor: Administrator , 17. 10. 2019.

Prekrasne jesenske subote 12. listopada 2019. maturanti iz 4.c živom su zorom na Glavnome kolodvoru uskočili u Kestencug kako bi još malo uživali u toplim danima na tradicionalnoj Kestenijadi u Hrvatskoj Kostajnici. Preko Velike Gorice, Siska i Sunje stigli su do predivne kostajničke razglednice uokvirene čarobnom Unom.

Skupa sa stotinama dobro raspoloženih izletnika iskočili smo iz vlaka, a onda se popeli na brdo Čukur kako bismo posjetili mjesto na kojemu je poginuo ratni snimatelj HTV-a Gordan Lederer kojemu je na mjestu stradanja podignut spomenik Slomljeni pejzaž, simbolični prikaz objektiva pogođenog snajperskim metkom od kojega je na radnome zadatku stradao autor nezaboravnih Banijskih ratnih praskozorja, snimki naših branitelja u obrani Pounja. https://www.youtube.com/watch?v=YlI7bd-jmIg

Na veseloj Kestenijadi oslastili smo se nebrojenim vrstama kolača od kestena, sudjelovali u kulturno-zabavnom programu mažoretkinja, limene glazbe, raznih DVD-ova i OPG-ova dok su nam nosnice draškale kotlovina i janjetina, popeli se na brdo Djed kako bismo svoje košare napunili kestenima, ali izgleda da su nas preduhitrili jer su nam ostali samo žirevi i orasi. Popratili smo vitešku borbu u Starome gradu Zrinskih, divili se koreografiji i kostimima dvorskih dama koje su, ugasivši cigaretu i skinuvši sunčane naočale, uskočile u sredinu 16. stoljeća plesnim korakom. Luka nam je pripremio povijesna predavanja iz povijesti grada Zrina i hrabrog Gvozdanskog nazvanog „hrvatskim Alamom“ zbog hrabrih branitelja te neosvojive utvrde koji se nisu maknuli s položaja pred Ferhad-begom Sokolovićem, nego su se smrznuli braneći je do kraja... Predivno hrvatsko Pounje, Pokuplje i cijela Banovina u Drugome su i Domovinskome ratu pretrpjeli strašne žrtve, na što upozoravaju još uvijek vidljive rane koje zelene krošnje kestena nastoje prikriti... ali mi smo bili u potrazi za istinom pa nam ništa nije promaknulo. Na kraju dana dočekali smo vlak za Zagreb, ukrcali se u njega zahvaljujući solidarnosti spretnijih koji su se uspjeli u nj popeti s livade, i uz veselo društvo, dvokorak i pjesmu u vagonima, docukali se cugom kući. Zagreb je već debelo zašao u subotnju večer, a kralj Tomislav ohrabrio nas je obećanjem da nam nikad više nikakvi barbari neće osvojiti ni pedlja Domovine. Naša nas je slavna povijest (i) kostajničkoga kraja naučila još jednu važnu lekciju.

Ivana Babić, prof.

Priloženi dokumenti: