Tribina - Marijan Gubina: 260 dana

Autor: Administrator , 14. 11. 2019.

Povodom obilježavanja tragične obljetnice pada Vukovara i Međunarodnog dana tolerancije gost na našoj tribini 14. studenog 2019. bio je Marijan Gubina koji je 1991. kao 10-godišnjak iz malog slavonskog sela Dalj bio logoraš punih 260 dana, o čemu je napisao knjigu prema kojoj je osječki HNK napravio predstavu, a najavljuje se i ekranizacija toga potresnog svjedočanstva, samo jednog od mnogih u kojemu su žrtve bile mnoga nedužna djeca.

Marijan Gubina se u sklopu svoga projekta Mirotvorac tek sporadično dotaknuo svoga tragičnog iskustva u srpskim logorima, naglašavajući nužnost našega razmišljanja i bezuvjetne ljubavi koja daruje život i održava na životu. Onaj koji je bez ljubavi prema domovini, obitelji, svome narodu, roditeljima, prijateljima… nema motiv za život. Ljubav je prvi i posljednji korak prema istini, a onda i oprostu. Ovu važnu lekciju treba usvojiti kako se ne bi ponovila strašna ratna priča koja nije zaobišla ni mnogu djecu, stradalnike Domovinskoga obrambenoga rata i svih drugih ratova.

Danas Marijan Gubina vodi neprofitnu udrugu Auxilium koja skrbi o mladima i bavi se prevencijom ovisnosti. Živi i radi u Osijeku, otac je troje djece (uskoro i četvrtog), ne predaje se gorčini nego svoju borbu nastavlja ohrabren vjerom i nahranjen ljubavlju svoje obitelji i ljubavlju prema istini i domovini. Hvala dragome Marijanu, iz njegove smo skromnosti puno naučili o humanosti.

I.B.

Ukupno: 31962