Autor: Sandra Gabrić Primorac, 29. 3. 2021.

Nikola Pavičić osvojio je 1. mjesto na NATJEČAJU ZA MLADE PJESNIKE OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA RH - GORANOVO PROLJEĆE 2021. Na natječaj je trebalo poslati deset pjesama, a povjerenstvo je obrazložilo zašto Nikoli dodjeljuje tu nagradu:

SREDNJE ŠKOLE

1. nagrada: Nikola Pavičić, 2. razred, XI. gimnazija, Zagreb,

Mentorica: Sandra Gabrić Primorac

Više u prilogu, a deset Nikolinih pjesama možete pročitati na stranicama digitalnih školskih novina XI. gimnazije – https://novinexi.wixsite.com/noxine

Nikola Pavičić osvojio je 1. mjesto na NATJEČAJU ZA MLADE PJESNIKE OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA RH - GORANOVO PROLJEĆE 2021. Na natječaj je trebalo poslati deset pjesama, a ovako je povjerenstvo obrazložilo zašto Nikoli dodjeljuje tu nagradu:

SREDNJE ŠKOLE

1. nagrada: Nikola Pavičić, 2. razred, XI. gimnazija, Zagreb,

Mentorica: Sandra Gabrić Primorac

Iz pjesama Nikole Pavičića vidljiva je kako njegova uronjenost u lektiru, kroz koju još traži svoj glas, tako i zainteresiranost za ljude, društvene probleme i duh grada. Kao izvrstan opažač, Nikola ipak ne propušta dodati emotivnu reakciju na ono što vidi i izraziti suosjećanje prema poniženima, pri čemu mu nisu strane ni tzv. „teške“ teme. Njegov je izraz zanimljiv, a forme raznolike, od klasičnih strofa preko kratkih stihovnih bilješki pa do pjesme u prozi. Uspije li dodatno osamostaliti svoj pjesnički jezik, npr. u smjeru pjesme „Balada“ („Osvijetlilo ju je u odrazu mutne vode / po kojoj plutaju ostatci ručka“) ili „Kontrasti“ („Ta kuća tako je stara da je na fasadi procvjetala gipsana livada“) Nikolu može očekivati lijepa pjesnička budućnost.

Nagrađeni učenici trebali su sudjelovati na svečanosti otvaranja Goranova proljeća 21. ožujka 2021. u Lukovdolu kao i organiziranoj pjesničkoj radionici, no sve je odgođeno za svibanj zbog, naravno, epidemiološke situacije.

Deset Nikolinih pjesama možete pročitati na stranicama digitalnih školskih novina XI. gimnazije – https://novinexi.wixsite.com/noxine