PRIJAVE ISPITA DRŽAVNE MATURE I STUDIJSKIH PROGRAMA

Autor: Administrator , 1. 12. 2012.

Danas su započele prijave ispita državne mature i studijskih programa. Prijave ispita državne mature trajat će od 1. prosinca 2012. godine do 1. veljače 2013. godine. Prijave studijskih programa u ljetnome upisnom roku bit će omogućene od 1. prosinca 2012. godine do 16. srpnja 2013. godine (osim studijskih programa koji su odredili raniji rok prijave).

PRIJAVA U SUSTAV

Učenici četvrtih razreda prijavljuju svojim elektroničkim identitetom iz sustava AAI@EduHr (korisničkom oznakom i lozinkom) koji im dodjeljuje administrator imenika škole.
Kada se učenik po prvi puta prijavi u sustav na mrežnoj stranici www.postanistudent.
hr sa svojim elektroničkim identitetom iz sustava AAI@EduHr (korisničkom oznakom i lozinkom) treba unijeti broj svoga mobilnog telefona na koji želi SMS-om primiti PIN i TAN.

PIN je osobni identifikacijski broj koji služi za dodatnu zaštitu i privatnost podataka svakoga učenika. TAN je broj kojim učenik potvrđuje značajne radnje u sustavu.

Ukoliko učenik ne posjeduje mobilni telefon, može zatražiti slanje PIN-a i TAN-a svome
ispitnom koordinatoru. Preporuča se učenicima da ispravnost TAN-a što prije provjere nakon prijave u sustav pod poveznicom ‘Moji podatci / Osnovni podatci’. Ako se učenik ne uspijeva prijaviti na mrežnu stranicu www.postani-student.hr zbog pogrešne korisničke oznake, lozinke i/ili PIN-a, sustav će javiti poruku ‘Prijava nije uspjela’ i ponuditi ponovni upis podataka. Kod ponovnoga upisa korisničkih podataka sustav će zahtijevati, zbog sigurnosnih razloga, upis niza znakova koji će biti prikazani na slici. Nužno je pažljivo upisati korisničku oznaku, lozinku i PIN te prepisati navedeni niz znakova sa slike.
Ako je izgubljena korisnička oznaka ili lozinka, ili nakon više ponovljenih pokušaja
sustav javlja poruku o pogrešnim korisničkim podatcima, učenik se treba obratiti
administratoru imenika u školi nakon čega će mu biti dodijeljena nova korisnička oznaka i/ili lozinka
.
Ako izgubi PIN ili TAN, učenik može zatražiti njihovo ponovno izdavanje slanjem SMS
poruke sadržaja OPET na broj 66354 isključivo s broja mobilnoga telefona koji je unesen u sustav.

U slučaju da je s korisničkom oznakom, lozinkom i PIN-om sve u redu, no učenik i dalje
ima poteškoća s prijavom na mrežnu stranicu www.postani-student.hr, potrebno je
problem prijaviti na adresu e-pošte ncvvo@ncvvo.hr ili matura@skole.hr.

Prilikom prve uspješne prijave u sustav učenici su dužni prihvatiti i TAN-om potpisati Opće
uvjete prijave ispita državne mature i studijskih programa. Učenicima koji to ne učine neće
biti omogućene prijave ispita državne mature niti studijskih programa.

PRIJAVE ISPITA DRŽAVNE MATURE I PRIJAVE STUDIJSKIH PROGRAMA

Nakon prijave u sustav, na poveznici ‘Moj odabir’ otvara se mogućnost prijave do najviše
10 studijskih programa, osim u slučaju prijave dvopredmetnih studija. Studijske programe potrebno je poredati prema vlastitim prioritetima. Na najviše mjesto liste prioriteta (1. mjesto) postavlja se najpoželjniji studijski program. Kada odabere studijske programe, učeniku se istovremeno prijavljuju ispiti državne mature koje zahtijevaju ti studijski programi. Prilikom odabira prvoga studijskog programa, ako je uvjet odabranoga studijskog programa osnovna razina (B), učeniku će se ponuditi i mogućnost odabira više razine (A) ispita državne mature. Također, učenik će odabrati željeni strani jezik. Razine obveznih ispita i popis izbornih ispita koje je učenik prijavio bit će prikazane u tablici na desnoj strani ekrana. Razine koje će učenik polagati su one prikazane neposredno uz sam naziv ispita. Razine u ostalim stupcima tablice odnose se na zahtjeve pojedinih studijskih programa.
Brisanjem odabira određenoga studijskog programa, ostaju prijavljene razine ispita
koje je taj studijski program zahtijevao. Za promjenu prijavljene razine ispita državne
mature (iz više (A) u osnovnu (B) razinu i obratno) potrebno je kliknuti na slovo koje označava razinu ispita.
Ako učenik želi na nekome visokom učilištu prijaviti dvopredmetni studij, omogućit će mu se prijava neograničenoga broja dvopredmetnih studijskih programa istoga visokog
učilišta. To se ne odnosi na fiksne kombinacije dvopredmetnih studijskih programa koje
je visoko učilište unaprijed propisalo. Svaka se takva kombinacija broji kao jedan
jednopredmetni studij.

Prethodno je potrebno na mrežnim stranicama visokoga učilišta provjeriti koje su kombinacije dvopredmetnih studijskih programa moguće. S obzirom na činjenicu da je za dvopredmetni studij potrebno ostvariti pravo upisa na oba dvopredmetna studijska programa, poželjno je prijaviti što više dvopredmetnih studijskih programa koji dolaze u obzir za studiranje na nekome visokom učilištu. Ukoliko se učenik, objavom konačnih rang-lista, nađe unutar upisne kvote na samo jednome dvopredmetnom studijskom programu, bit će obrisan s rang-liste toga studijskog programa.
Ako se učenik ne želi prijaviti za upis na studijske programe, već samo za polaganje
ispita državne mature, pod istom poveznicom (‘Moj odabir’) može odabrati i samo ispite
državne mature.