Upitnik o interesu učenika srednjih škola za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina

Autor: Maja Sečić-Kopinč, 1. 10. 2018.

Pravo za odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Pripadnici nacionalnih manjina imaju mogućnost obrazovati se na materinskom jeziku na svim stupnjevima obrazovanja od predškolskog do visokoškolskog, stoga ističemo potrebu upoznavanja  roditelja i učenika  na jedinstvenom upitniku s ovom mogućnošću  u svim osnovim školama na području Grada Zagreba,  kako bi se utvrdio interes istih za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba ovim putem traži provođenje upoznavanja  učenika i roditelja s mogućnošću   pohađanje nastave na jeziku nacionalnih manjina po modelu C. Trenutno se u Zagrebu nastava provodi na 7 jezika u osnovnim i na 3 jezika u srednjim školama.

Osnovni cilj je pokretanje i proširenje nastave po modelu C u svim razredima srednjih škola, te upoznavanje  učenika i roditelja kako postoji i takva vrsta nastave. Nastava po navedenom modelu nije isključivo namijenjena pripadnicima nacionalnih manjina, mogu je pohađati i ostali učenici srednjih škola.

Više u prilogu...

Priloženi dokumenti: