Na eksperimentalnoj maturi oko 35.000 učenika

Autor: Administrator , 24. 2. 2008.

"Od danas do kraja tjedna objavit ćemo sve ispitne kataloge za nacionalne ispite na način kako će se provoditi državna matura 2009. godine", kažu u Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Prvi ogledni primjeri nacionalnih ispita za matematiku od početka ovog tjedna mogu se naći na internetskim stranicama Nacionalnog centra.

Ispite, koje će Centar dostaviti srednjim školama u zapečaćenim kutijama, gimnazijalci i strukovnjaci će polagati iz tri obavezna predmeta - hrvatskog jezika, matematike i stranog jezika. Pritom, kao što će to biti i na maturi, mogu birati razinu zahtjevanosti - višu, standardnu ili nižu.

Iako su nacionalni ispiti svojevrsna priprema za državnu maturu, oni će se provoditi trajno i nakon uvođenja mature, rekao je  državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić.
Nacionalni ispiti iz matematike koje će srednjoškolci u trećim razredima polagati potkraj svibnja i početkom lipnja, na nižoj razini trajat će 150 minuta, a na višoj 180. Na ispitima će smjeti imati olovku, kemijsku, gumicu, trokut, šestar i računalo, a smiju rabiti i formule. Zadaci su podijeljeni po skupinama u brojke i algebru, funkcije, jednadžbe i nejednadžbe, geometriju i modeliranje, a na većinu pitanja nude se mogući odgovori. Jedno od oglednih pitanja za višu razinu iz matematike je i ovo: »Omjer ugljikohidrata i bjelančevina u sendviču u školskoj kantini je 20:3. Ako sendvič ima 87,6 grama ugljikohidrata, koliko ima bjelančevina?«.

Preuzeto s internetskih stranica Vjesnika.

Izvor: Ljerka Čulina, 22.02.2008