> Projekti

Erasmus+projekt "Heritage on Stage"

Autor: Maja Sečić-Kopinč, 5. 9. 2020.

Krajem kolovoza 2020.godine našoj školi je odobren projekt “Heritage on Stage” u okviru Erasmus+, sektor obrazovanje škola K229 - suradnja za inovacije i razmjenu dobre prakse, strateška partnerstva - suradnja škola. Predviđeno vrijeme trajanja projekta je dvije godine (1-9-2020. do 31-8-2022.), a svi naši učenici mogu sudjelovati. Postoji mogućnost produljenja vremena trajanja projekata zbog nepovoljne epidemiološke situacije koje ne dozvoljava mobilnosti. Projekt bi se mogao produžiti na godinu dana.

Škole partneri uključeni u projekt:

Instituto di istruzione superirore Enrico Mattei, Italija (kao koordinatori projekata);

• 75. Yil Anadoul Lisesi, Turska;
  • Escola Basica e Secundaria Goncalves Zarco;
  • Portugal; Liceul Tehnologic Ion Nistor Vicovu de Sus;
  • Rumunjska; Joan Ekzarh Specialized Language School, Bugarska;
  • XI. gimnazija, Hrvatska.

Više u prilogu....

Namjena projekta

Korištenjem holističkog pristupa s obzirom na učenje stranih jezika, posebice engleskog jezika, te učenje u višejezičnom okruženju učenici će razvijati digitalnu i informacijsku pismenost, osvijestiti važnost vrijednosti koje se odnose na jednakost i inkluziju, naučit će se kreativno služiti internetom te pristupati pouzdanim informacijama, usavršit će vještine komunikacije koje se odnose na razumijevanje drugih naroda i kultura te će na taj način povećati mogućnosti za pronalazak posla u budućnosti i time doprinijeti osobnom razvoju. Učenici će obnoviti znanje o hrvatskim tradicijskim simbolima, narodnim nošnjama, napjevima i plesovima, ali će također imati priliku upoznati kulturne i tradicijske vrijednosti ostalih zemalja partnera. Kroz projekt će učenici razvijati osjećaj za inicijativu, inovaciju te kreativnost, a to su sve vještine koje su vrlo tražene na tržištu danas. Realiziranje ideja pružit će im osjećaj osobnog zadovoljstva kao i svijest o etičkoj vrijednosti njihovih ideja. Diskutiranjem o vlastitoj domovini, lokalnoj zajednici, tradiciji i kulturi kao i domovini, lokalnoj zajednici, tradiciji i kulturi ostalih zemalja sudionica projekta učenici će spoznati vlastite vrijednosti kao što će i proširiti svoje horizonte uvažavajući i shvaćajući društveni i tradicijski svjetonazor ostalih zemalja sudionica projekta. Omogućavanje mladim ljudima da na efektivan i konstruktivan način sudjeluju u društvenom i radnom životu u različitim društvenim zajednicama danas predstavlja jedan od glavnih preduvjeta za miran suživot. Nadalje, učenici će razviti osjećaj razumijevanja i poštivanja drugih, osjećaj za ljudska prava, otkrit će sličnosti kao što će se i diviti različitostima drugih zemalja. Dodatnu vrijednost projekta predstavljat će učenje i poučavanje posredstvom mobilnosti te internacionalna suradnja.

Izvor: Ivančica Diskordia, prof.