> O školi  > Povijest
Povijest naše škole

XI. gimnazija nalazi se u Savskoj ulici, na broju 77, škola zauzima prvi kat zgrade,a u kojoj se nalazi još i Učiteljski fakultet i Osnovna škola Davorina Trstenjaka.

Zgradu su gradile neposredno pred Drugi svjetski rat Sestre milosrdnice za svoju Žensku realnu gimnaziju. Tijekom ratnih godina služila je kao bolnica, a nakon rata, 1945. škola je ponovno preseljena na tu lokaciju, no sljedeće godine postaje mješovita i državna, a sestre po političkom ključu isključene. Dobiva naziv IX. gimnazija. Formirana je kao vježbaonica Pedagoškog instituta Filozofskog fakulteta, osnovanog na toj lokaciji 1947. godine.

Kad 1962. IX. gimnazija seli u Dobojsku, u prostore zgrade useljava XI. gimnazija pedagoškog smjera iz Medulićeve 33. Ona je pod tim imenom počela s radom školske godine 1961./62. kao sljednica II. učiteljske gimnazije, a u Savsku seli na temelju projekta za stvaranje školskog pedagoškog centra s Pedagoškom akademijom i Vježbaonicom. Tako će od 1977. Do 1991. biti dio Pedagoško-obrazovnog centra „Bogdan Ogrizović“, u čijem su se sastavu nalazile još i današnja V. i VIII. gimnazija. Zahvaljujući profesorskom kadru, XI. gimnazija zadržava izrazitu pedagošku dimenziju, koju će ti marljivi i iskusni učitelji prenijeti na mlađe generacije. Unutar nje otvaraju se i sportska odjeljenja iz kojih će kasnije nastati Sportska gimnazija.

Nakon demokratskih promjena i školskih reformi 1991. postaje opća gimnazija i vraća svoj stari naziv.